| Hiç KASTAMONU' yu gördünüz mü ? | Bunları Biliyor muydunuz ? |  Editörden "Bir Bakış Açısı" | Belediye Başkanlığı |
 
     Ana Sayfa        |        İlçemizin Tarihçesi | Kültürel Yapısı | Ekonomik Kalkınması | Kuruluşlarımız | Ünlülerimiz | Şehitlerimiz |  Önemli Telefonlar | İLETİŞİM |
Doğal Yaşam Turizm Kaynağı Eğitim Potansiyeli Arkadaş ve Gerekli Linkler Fotoğraf Galerisi ZİYARETÇİ DEFTERİ

||TARİHİ ESERLER|| MUTFAĞI || DÜĞÜNLER || ADET VE TÖRELER ||

Kültürel Yapısı  

 

DEVREKANİ’ DE DÜĞÜNLER

Kız Görme:

     Devrekani ilçesinde düğünler kız görme ile başlar. Hısım,akraba ve dostların yaptığı araştırma neticesinde karar verilen kız tarafından kız görme için müsade ve randevu istenir.

     Erkek tarafından birkaç kadın toplanarak kız görmeye gidilir. Giderken de kolonya ve çikolata türü şeker ve oyalı yazma (Baş örtüsü) hediye olarak alınır. Kızı beğenirlerse oyalı yazmayı kızın başına örterler. Beğenmezlerse geri götürürler. Daha sonra Erkek tarafının erkekleri kız istemeye giderler. Buna “Dünürlük” denir.

     Bu toplantıda kız anası ve babası razı olurlarsa söz kesilip diğer yapılacak işlere karar verilir. İlçemizde başlık parası diye bir adet yoktur. Alınacak eşyalar birlikte karar verilerek alınır.

Şerbet:     Kız ve erkek tarafı anlaştıktan sonra şerbet içme kararı ve zamanı belirlenir. Şerbet akraba ve komşuların duyması için yapılan dini bir törendir. Genellikle Cuma günleri namazdan sonra yapılan kısa bir dua ile herkese duyurulur. Camiden çıkışta ise tüm cemaate şeker ikram edilir.

Nişan:

     Şerbeti içilen kızın daha sonra nişan töreni yapılır. Alınan altın takılar, giyecekler vb. oğlan tarafı tarafından kız evine getirilir. Burada yapılan tören ile nişan yüzüğü ve diğer takılar kıza takılır. Giysiler bırakılır. Gelin olacak kız misafirlerin ellerini öper. Kız evi tarafından misafirlere yemek verilir . Günümüzde yapılan nişan törenlerine damat adayı da katılmaktadır. Düğün salonlarında yapılan nişan törenleri ise müzikli ve eğlenceli geçmektedir. Köylerdeki nişan törenlerinde de kız evinde kadınlar arasında oyun ve eğlenceler yapılmaktadır.

Elbise (Urba) kesme:

     Düğün öncesinde her iki taraf tan birkaç kişi özellikle kadınlar bir araya gelerek bir manifatura mağazasına girilir. Çok miktarda giyecekler (Elbise,Buluz;Etek,İç çamaşırı, Çorap Gömlek, Ayakkabı ve altın takılar ) alınır, yakın akrabalar için hediyeler alınır. Bu külfetli masrafların tamamı erkek tarafından ödenir.

DÜĞÜN:

Köylü Düğünü:

    Düğün haftası erkek veya kadın bir kişi tarafından köylüler ve komşular düğüne davet edilir. Buna düğüne okuma denir. Çarşamba günü gündüz ve akşamı bütün komşu ve köylülere yemek verilir. Düğün içkili ise içkiler değişik yerlerdeki masalara ve gruplara ikram edilir.
    
      Davul- zurna ve kemençe eşliğinde eğlenceler düzenlenir. Silahlar atılır. Gece geç vakitlere kadar bu eğlenceler devam eder.

    Kız evinde ise kıza törenle kına yakılır. Kadınlar arasında oyunlar oynanır. Misafirlere yemek verilir.

Hak (Gelin alma):

     Perşembe günü kız evinde sessizlik,oğlan tarafında ise hareketlilik devam eder. Gelin alayına hakçı denir. Hakçılar sabahleyin damat adayının evinde toplanırlar ve güle oynaya kız evine hareket ederler.

     Taşıt olarak eskiden süslenmiş At kullanılırken günümüzde taksi ve diğer taşıtlar kullanılmaktadır. Kız evine yaklaşan hakçılar bir yerde durur ve silah atarlar. Bu bir nevi haberleşme işaretidir.

     Kız tarafından düzenlenen bir sini( İçinde börek,tavuk,İçki vb.) ile birkaç kişi hakçıların önüne gider ve onları karşılayarak buyur eder. Hakçılar kız evi önünde ayrılır. Kadınlar gelin adayının evine girerken erkekler hava şartlarına göre ya dışarıda ya da komşuları evlerinde misafir edilirler.

     Gelinen mesafeye ve zamana göre burada da çeşitli ikramlar yapılır. Daha sonra törenle ve dualarla gelinin çeyizi arabaya yüklenir. Gelin odası kardeşi tarafından kilitlenir. Kayın peder çağrılır ve bahşiş istenir. Bahşiş bir miktar para olarak verilir. Daha sonra kapı açılır ve gelin kolundan tutularak duvaklı (Baş üzerine örtülen yeşil veya kırmızı saten kumaştan dikilmiştir.) veya gelinlikli bir şekilde kayın pedere teslim edilir.
    
     Dışarıda tekrar bir dua yapılarak gelinin üzerine kağıtlı şeker veya bozuk para atılarak arabaya bindirilir. Bu sırada silahlar patlamaya başlar. Köy çıkışına kadar korna sesi ve silahlar atılarak köy terk edilir. Damat evine gelindiğinde ise gelin arabadan inmez. Kayın peder tekrar çağrılır ve geline bahşiş vermesi istenir. Kayın peder durumuna göre vaatlerde bulunur ve gelinini razı ederek damadın kolunda evine gönderir.

Gerdek:

     Hakçılar geri döndükten sonra gelin oğlan evine alınır ve dinlenmeye bırakılır. Komşu ve akrabalar hayırlı olsun dilekleri ile düğün evini terk ederler.
    
     Akşam geç saatlerde damat adayı bir imam huzurunda dualarla giydirilir, eline kına yakılır ve dualar eşliğinde gelin odasına gönderilir.
     Bu arada damadın arkadaşları ve sevenleri çabuk gitmesi için yumruk ile şaka niyetine damada vururlar. Gelinin yanında gelen akrabalarından bir kadın gelin ile damadı tanıştırarak odayı terk eder. Gelin damat ile konuşmaz. Amaç hediye koparmaktır. Damat gelini konuşturmak için para takı ve çeşitli vaatlerde bulunarak gelini konuşturur ve artık evlilik başlamıştır.

Semet:
  
     Perşembe günü hakçılar gelini aldıktan sonra kız tarafını semede davet ederler. Semet Cuma günü kız tarafı kadınlarının oğlan evine gelmesi ile başlar. Oğlan evinde toplanan kız ve erkek tarafının kadınları şarkı ve türküler eşliğinde oyunlar oynarlar .Bu arada gelen misafirlere sıra ile yemek ikram edilir. Bu yemeklerin hazırlanmasında genellikle her iki tarafta özel aşçı tutarlar.

     Menü olarak ise çorba,kuru bamya, etli pilav,düğün böreği ve baklava yanında mevsim salatası,sarma, dolma, üzüm kompostosu gibi yiyecekler bulundurulur. Hayırlı olması dilekleri ile semetçi kadınlar oğlan evinden ayrılırlar.

Evirlik (El öpme):

     Semet günü geçtikten birkaç gün sonra damat ve gelin evi kız evine gelirler. Buna yöremizde evirlik denir. Gelinin baba ocağına ilk gelişidir. Burada da misafirlere yemekler verilir. Bu yemek sırasında da damat adayı çorbanın üstünü kaşıkla kapatır yemek istemez görünümündedir. Amaç kız babasından hediye koparmaktır. Kız babası da günün şartlarına ve maddi durumuna göre damadına hediye vaadinde bulunur ve damat yemeğe başlar. Bu törenlerden sonra artık yeni bir yuva kurulmuş ve geçim derdi başlamıştır.

Günümüzde düğünlerin büyük çoğunluğu Düğün salonlarında yapılmakta ise de Semet dışındaki bütün adetler aynen devam etmektedir.

 
Siteyi En İyi 1024x768
Piksel'de ve Internet Explorer 5.x de Gezebilirsiniz.
Designed by © 2002 - 2018