| Hiç KASTAMONU' yu gördünüz mü ? | Bunları Biliyor muydunuz ? |  Editörden "Bir Bakış Açısı" | Belediye Başkanlığı |
 
     Ana Sayfa        |        İlçemizin Tarihçesi | Kültürel Yapısı | Ekonomik Kalkınması | Kuruluşlarımız | Ünlülerimiz | Şehitlerimiz |  Önemli Telefonlar | İLETİŞİM |
Doğal Yaşam Turizm Kaynağı Eğitim Potansiyeli Arkadaş ve Gerekli Linkler Fotoğraf Galerisi ZİYARETÇİ DEFTERİ
:. Ekonomik ve Sosyal Yaşam :. Şairlerin Gözüyle Kastamonu :. Sosyo Ekonomik Kalkınmada Turizm Seçeneği :. Hanlar ve Konutlar :. İlçeler

:: Turizm Seçeneği ::

SOSYO-EKONOMİK KALKINMADA TURİZM SEÇENEĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Kastamonu için kalkınmada, turizm alternatifi düşünüldüğünde öncelikle,

· Ürün özelliklerinin belirlenmesi

· Hedef kitlenin tanımlanması

· Turizm stratejik planlanmasının yapılması gerekir.

Tüm bu çalışmalara geçmeden, Kastamonu’nun Türkiye turizmindeki yerini belirlemek daha uygun olacaktır.

Kastamonu, henüz %97 ‘si atıl durumda ki Türkiye turizm potansiyelinin içerisinde yer almaktadır.

KASTAMONUN TURİZM ÜRÜN YAPISI

Ürün özelliklerine baktığımızda Kastamonu’nun Türkiye turizminde hak etmediği bir yerde olduğunu tespit ediyoruz. Zira; doğa ve peyzajın korunması, konaklaması, yeme, içme ve rekresyon tesislerinin kalite ve kapasitesinin arttırılması, teknik alt yapının geliştirilmesi gibi güzel turizm planlamalarının yeterli düzeye ulaşmadığı yöremizde, yaklaşık 8(sekiz) turizm türü ön plana çıkmış durumdadır. Bunlar ; kıyı turizmi, kültür turizmi, kırsal yayla turizmi, inanç turizmi, çiftlik turizmi, spor turizmi, kış turizmi ve dağ turizmidir. Gerekli yatırımlar gerçekleştiğinde gelişebilecek turizm türleri ise; kamp ve karavan turizmi, av turizmi, gençlik turizmi, mağara turizmi, sağlık turizmi, doğa yürüyüşü turizmi, akarsu turizmi, golf turizmi, kongre turizmidir.

Doğal ve kültürel özelliklerinden hareketle turizmi ürünümüze baktığımızda 17 adet turizm türünden bahsetmek mümkündür.

SONUÇ

Kastamonu Liselerinden mezun olmuş, bir üniversite de öğrenim gören yüksek öğrencilerin öğretim tespiti yapılarak bu gençlerin yörelerine ilgi konusunda yönlendirilmesi; bu öğrencilerin okudukları sürece turizm elçisi olarak değerlendirilmesi sonrasında bu gençlerden oluşan beyin takımları kurulması;aynı gençlerin kişisel ve grupsal çıkarlar için değil, toplumsal yarar göz önüne alınarak yöre kalkınması için üretken kılınması sağlanabilir.

 

KÜLTÜR VARLIKLARININ TURİZM AMAÇLI DEĞERLENDİRİLMESİ

Kültür turizm içinde veya ayrı bir grup olarak isimlendirdiğimiz İNANÇ TURİZMİ için önceki yıllarda başlatılan Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Haftası’nın bu yıl 5-7 mayıs tarihlerinde 9.’su gerçekleştirilmiştir. Bilhassa iç turizme yönelik bu faaliyetin geliştirilerek turizme de yönelmesi kazançlar getirecek durumdadır.

Geleneksel olarak kutlanan Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi ve Şapka ve Kıyafet İnkılabı Kutlamaları, kültür değerleri ve diğer etkinliklerle protokol kutlamalarından çıkarılarak il dışına taşınmalıdır.

Son yıllarda ilimize gelen bilhassa yabancı uyruklu ziyaretçiler ve yerli ziyaretçiler mahalli Kastamonu yapısında konaklamak istemektedirler.

Turizme kazandırılması ve ekonomik kazanç açısı yönünden Kastamonu El Sanatları büyük potansiyele sahiptir.

Ahşap el sanatı ürünleri imalatının resmi kurum ve özel teşebbüsler tarafından geliştirilerek sürdürülmesi güzel çalışmalardır.

Asırlardır devam eden Kastamonu’nun dövme bakırcılığının, malzemelerin minyatür boyutlu olarak yeniden değerlendirilmesi yeni kazançlar getirebilecek durumdadır.

Bilhassa Azdavay ve Pınarbaşı ilçelerimizde yöresel olarak giyilen kıyafetler minyatür olarak bebekler üzerinde kız meslek lisesi veya Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce uygulanarak yöre kadın ve kızlarına öğretilerek halka yeni gelir kapısı açmak için satışa sunulabilir.

Tosya renkli kuşağı kullanımı kısıtlı bir malzeme olması dolayısıyla kullanımı iç mimari için geliştirilmesi gerekir.

Kastamonu turizmine,tanıtımına ve dolayısı ile ekonomisine bir bölüm etki yapan yiyecek ve içecek değerlerinden olan “ÇEKME HELVA” değişik iklim şartlarına dayanıklı yeni araştırmalara girilmelidir.

 
Siteyi En İyi 1024x768
Piksel'de ve Internet Explorer 5.x de Gezebilirsiniz.
Designed by © 2002 - 2018