| Hiç KASTAMONU' yu gördünüz mü ? | Bunları Biliyor muydunuz ? |  Editörden "Bir Bakış Açısı" | Belediye Başkanlığı |
 
     Ana Sayfa        |        İlçemizin Tarihçesi | Kültürel Yapısı | Ekonomik Kalkınması | Kuruluşlarımız | Ünlülerimiz | Şehitlerimiz |  Önemli Telefonlar | İLETİŞİM |
Doğal Yaşam Turizm Kaynağı Eğitim Potansiyeli Arkadaş ve Gerekli Linkler Fotoğraf Galerisi ZİYARETÇİ DEFTERİ
:. Ekonomik ve Sosyal Yaşam :. Şairlerin Gözüyle Kastamonu :. Sosyo Ekonomik Kalkınmada Turizm Seçeneği :. Hanlar ve Konutlar :. İlçeler

:: Ekonomik ve Sosyal Yaşam ::

 KASTAMONU’NUN EKONOMİK VE SOSYAL KALKINMASI

  Deniz trafiğinin bir parçası olan Kastamonu-İnebolu karayolu da Karadeniz’den Ankara’ya açılan en eski yoldur. Ancak mevcut yolun standartı karayolu standartlarına göre çok düşüktür. Gerçek standartın yükseltilmesi, gerekse virajların azaltılabilmesi ve de mesafenin kısaltılabilmesi için yeni bir güzergah mevcut olup, bu yeni güzergah mesafeyi  20-25 km kısaltmakta, fazla bir alt yapı gerektirmemektedir. Ayrıca yolun geçtiği bölgedeki İnebolu’nun 16 köy muhtarı yazılı müracaat yaparak kendilerine ait arazinin karşılıksız bağışlanacağını ilgililere bildirmişlerdir. Bu yolun güzergahı Kastamonu-Devrekani-yaralı göz mevkii-Şenlik Köy batısı-İnebolu’dur. İnebolu- Kastamonu yolu, Zafer yoludur, İstiklal yoludur. Yeni güzergahtan yapılacak yola Atatürk Yolu da denilebilir. (2007 yılında İnebolu Limanın ve organize sanayii Bölgesinin açılmasıyla birlikte önem kazanmış çift şeritli yol yapımı devam etmektedir. 2013'ün Temmuz ayında faaliyete geçen Havalimanı ulaşımı daha da kolaylaştırmıştır. Ekonomik kalkınmada ayrı bir yeri olan Kastamonu Üniversitesi ilimize ayrı bir canlılık getirmiştir.)

Hava ulaşımı en az deniz ve kara ulaşımı kadar önemlidir. Gerek turizm ve gerekse bölgenin kalkınması için hava limanı biran önce hizmete konmalı ve çalışılacak ortamlar hazırlanmalıdır.

Kastamonu’da her mevsim her türlü turizmi yapabilme imkanı vardır. Tabiatın bu kadar cömert olduğu yöre Türkiye’de azdır. Yeşil ile mavinin buluştuğu eşsiz deniz, çamlar arasında kış turizmi ve Ilgaz’da kayak, yaylalarında yazın sıcaklığı hissetmeden dinlenebilmek, deniz ve kara avcılığı, ayrıca çiftlik hayatı yaşamak, ata binmek Kastamonu’dan başka nerede mümkün olabilir.

Kastamonu’nun kalkınması, ekonomik konumunun iyileştirilmesi, sosyal ihtiyaçlarını giderilmesi için siyasilerin, yerel yönetimlerin, sivil örgütlerin birlikte hareket etmeleri gerekmektedir. Bu gerçekleştiğinde Kastamonu “Batının doğusu, yatırımın yoksunu” olmaktan kurtulacaktır.

EKONOMİK DURUM

Ziraat, bölgenin önemli ekonomik kaynağını teşkil eder. Burada yulaf, fiğ, mısır, buğday, kendir, burçak, mercimek, nohut, ceviz, sarımsak, soğan, fasulye, bakla, lahana ve pancar oldukça yaygın bir biçimde üretilmektedir.ticari faaliyetler de yine yaygındır. Kastamonu' nun bu dönemde başlıca ticari emtiası tüfenk, urgan ve kendirdir.

Bu dönemde üretilen sanayi mahsulatı ise; yatak çarşafları, perde ve yastık örtüleri, gömlek ve yelken bezleri, fanila, hamam takımları, döşemelik, yatak ve baş çarşafları ve elbiseliktir. Burada üretilen kumaşların diğer memleketlerde Avrupa kumaşlarından daha fazla itibar gördüğü kaydedilmiştir.

Bakır imalatında diğer memleketlere göre hızlı bir gelişme görülmekte, vilayette bakırdan su sürahileri, sefer tasları, sahan, iftar ve salata tabakları ve tencereler oldukça fazla ve nitelikli üretilmektedir. Keçecilik ve demircilik de memnun edici ve bölge halkının ihtiyaçlarını karşılayıcı niteliktedir.

Vilayetin 1311 senesine ait salnamesine baktığımızda toplam varidatının 38.802.485, toplam masarifatın ise 8. 778. 486 kuruş olduğunu görüyoruz. Vilayetin 1312 (1894) senesine ait varidatı toplam 41.220.733, toplam masarifatı ise 8.535.359 kuruştur. Dolayısıyla 1312 senesinde Kastamonu vilayetinin bütçesinin 1311 senesine nazaran daha iyi olduğunu ve gelir gider dengesinin de olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

 
Siteyi En İyi 1024x768
Piksel'de ve Internet Explorer 5.x de Gezebilirsiniz.
Designed by © 2002 - 2018