| Hiç KASTAMONU' yu gördünüz mü ? | Bunları Biliyor muydunuz ? |  Editörden "Bir Bakış Açısı" | Belediye Başkanlığı |
 
     Ana Sayfa        |        İlçemizin Tarihçesi | Kültürel Yapısı | Ekonomik Kalkınması | Kuruluşlarımız | Ünlülerimiz | Şehitlerimiz |  Önemli Telefonlar | İLETİŞİM |
Doğal Yaşam Turizm Kaynağı Eğitim Potansiyeli Arkadaş ve Gerekli Linkler Fotoğraf Galerisi ZİYARETÇİ DEFTERİ

|| Halk Eğitim || İlk Öğretim Okulları ||  Liseler ||

Eğitim & Öğretim 


HALİME CELAL BUDAK İLKÖĞRETİM OKULU

OKULUN ADI Halime –Celal Budak İlköğretim Okulu
ADRESİ
TELEFON NO AÇILIŞ

YABANCI DİL
Kastamonu Yolu Yem Fabrikası Yanı
0 366 638 2320

İngilizce

Bina Durumu
    Okul yeni ve taşıma merkezi olarak yapılmış olup,16 derslik,2 Fen laboratuarı, 1 yemekhane, 4 idare odası, arşiv ve kitaplık odaları mevcuttur. Okulumuzdaki kitap sayısı yetersizdir.

Okulun Tarihçesi
     İlçemiz İsmail Bey Mahallesi Gülistan mevkiinde kurulan okulumuz Belediyeye ait 1 Hektar 7050 m2 yüz ölçümü vasıflı çayır iken İl tüzel kişiliğine verilmek suretiyle Hayır sever vatandaşımız Celal Budak ve Devlet iş birliği ile 1992 yılında inşaatına başlanarak 1997 yılında tamamlanmış ve 1998-1999 öğretim yılında taşımalı eğitim merkezi olarak hizmete girmiştir.

    Hayır sever iş adamı Sayın Celal BUDAK 1941 yılında Devrekani ilçesi Alaçay köyünde doğmuştur. Kendi köyünde ilkokulu, Devrekani Orta okulunu ve İstanbul Pertevniyal Lisesini bitirerek yüksek tahsile başlamış fakat maddi imkansızlıklardan okuldan ayrılmak zorunda kalmıştır. En büyük ideallerinden biri okul yapmak olan Sayın Celal Budak bu isteğini yerine getirdiğinden dolayı çok mutlu olduğunu belirtmektedir. Cehalete ışık tuttuğu için Budak ailesine saygı ve şükranlarımızı sunarız.


YUNUS EMRE İLKÖĞRETİM OKULU

OKULUN ADI Yunus Emre İlköğretim Okulu
ADRESİ
TELEFON NO OKUL
YABANCI DİL
Şehit Teğmen Cemal Tepeli Cad. No:26 Devrekani
0 366 6381039

İngilizce

Okulun Tarihçesi
    Okulumuz 1940 yılında Merkez İlkokulu olarak eski binasında hizmete
girmiş olup, 1988 yılından itibaren yeni binasına taşınmıştır.1991 yılında
ismi değiştirilerek Yunus Emre İlkokuluna, 1997-1998 Öğretim yılından
itibaren ise Yunus Emre İlköğretim Okuluna dönüştürülmüş olarak eğitim
ve öğretime devam etmektedir.

Binanın Özellikleri
     Okulumuz kaloriferli olup ,Elektrik ,Su ve Kanalizasyon şebekesi vardır.
Bölümleri ise 2 idareci odası, 1 Öğretmenler odası, 1 Ana sınıfı,1 Bilgisayar sınıfı ve
13 dershaneden oluşmaktadır. Binanın arsa alanı 4156 m2 olup, Ağaçlandırma ve çiçeklendirme çalışması yapılmıştır. 2000 yılı itibariyle okulumuzdan 2704 kişi mezun olmuştur.
    Okulumuzda sınıf yetersizliği vardır. Ayrıca Laboratuar ,iş atölyesi ve çok amaçlı salon ihtiyaçlarımız vardır.

OKULDAN YETİŞEN ÜNLÜ KİŞİLER

     Dr. Tayyar ALTIKULAÇ: 1938 yılında Kastamonu’nun Devrekani İlçesinde doğdu. İlköğrenimini doğduğu ilçede,orta ve yüksek öğrenimini de İstanbul’da yapan ALTIKULAÇ, ilkokulu bitirmeden önce 9 yaşında iken Kuran-ı Kerimin tamamını ezberleyerek hafız oldu.

     1963 yılında Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdi.1965 yılına kadar İstanbul İmam Hatip
Lisesinde öğretmenlik yaptı. İstanbul ve Kayseri Yüksek İslam Enstitülerin de asistanlık ve öğretim üyeliği görevlerinde bulundu. Bu arada 1967-68 öğretim yılında Bağdat Üniversitesin de Arap Dili ve Edebiyatı üzerinde ihtisas yaptı.

     Tefsir ve hadis dalında doktorasını tamamlayan Dr. ALTIKULAÇ, sırasıyla Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı,Milli Eğitim Bakanlığı Din Eğitimi Genel Müdürlüğü ile Talim ve Terbiye Kurulu üyeliği görevlerinde bulunduktan sonra 1978 yılında Diyanet İşleri Başkanlığına tayin edildi.
     8 Kasım 1986 tarihinde düzenlenen bir törenle emekliye ayrıldı.
     Bir dönem İstanbul Milletvekilliği yapan ALTIKULAÇ halen kitap yazma çalışması yapmaktadır.

     Diyanet İşleri Başkanlığı görevi sırasında eğitim merkezlerinin ve yurt dışı eğitim irşad hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve hac organizasyonunun gerçekleştirilmesi gibi önemli hizmetleri bulunan ALTIKULAÇ evli ve dört çocuk babasıdır.


ŞENLİK MUSTAFA KAYA YATILI İLKÖĞRETİM BÖLGE OKULU

OKULUN ADI Şenlik Mustafa Kaya YİBO
ADRESİ
TELEFON NO OKUL
YABANCI DİL
Şenlik Pazar yeri Devrekani
0366 6485029- 6485366
İngilizce

Okulun Tarihçesi
     Okulumuz 1942-1943 yılında ilkokul olarak açılmış, 1968-1969 yılında aynı çatı altında ortaokul açılarak birlikte eğitim yapılmış, 1992-1993 öğretim yılında İlköğretim oldu ve 1998-1999 yılından itibaren ise Yatılı İlköğretim Bölge Okulu olarak hizmete devam etmektedir.

Hayır sever iş adamı merhum Mustafa Kaya:

  1923 yılında Aslanbey köyünde doğdu. İlk okulu bitirmeden İstanbul’a gitti. uzun yıllar inşaat işleriyle uğraştı. 1970 yılında turistik Kaya otelini yaptırdı. Yapmış olduğu iki evlilikten de çocuğu olmayan Hacı Mustafa KAYA kendini çocuklara ve okul yapmaya adadı. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

-Kastamonu Mustafa Kaya Anadolu Lisesi. Öğrenci Yurdu,Spor Salonu,Lojman.
-Devrekani İmam-Hatip Lisesi Öğrenci Yurdu. (350 Yatak kapasiteli)
-Şenlik Mustafa Kaya YİBO . (Pansiyon ve 10 Daireli Lojman)
-Ağlı Nedime Kaya İlköğretim Okulu.
-Mili Eğitim camiasına büyük katkıları olan KAYA bunların haricinde Cami Kur’an kursu, Şadırvan gibi dini amaçlı yatırımlar da yapmıştır.

-19 Haziran 1995 yılında
aramızdan ayrılan merhum Hacı Mustafa Kaya’ yı rahmet ve şükranla anıyoruz.

Hayır sever iş adamı Mahir Kul:

     1942 yılında ilçemiz Fakılar köyünde doğan KUL, İlk okulu kendi köyünde bitirdikten sonra imkansızlıktan okuyamayarak 1964 yılından beri inşaatçılık işleriyle uğraşmaktadır. Okulumuzun 150 öğrenci kapasiteli kız yurdunu inşa edip Milli Eğitime katkıda bulunmuştur. Halen İstanbul’da inşaat mütahitliği yapan Mahir KUL’ a başarılar dileriz.

OKULDAN YETİŞEN ÜNLÜ KİŞİLER

Necmi YÜZBAŞIOĞLU: 1956 Yılında Şenlik Köyünde doğdu. İlkokulu burada bitirdikten sonra Kastamonu Göl Öğretmen Okulu ,Ankara Yüksek Öğretmen Okulu ve son olarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra aynı okulda asistanlığa başladı. Sırası ile yardımcı doçentlik, doçent ve Profesörlük ünvanını aldı. Aynı okulun ve Doğu Akdeniz Üniversitesinin Anayasa kürsüsünde Profesörlük yapmaktadır.


100. YIL ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU

OKULUN ADI 100.Yıl Atatürk İlköğretim Okulu
ADRESİ
TELEFON NO OKUL
YABANCI DİL
A. Çelebi Mah. Ş. Nihat Çentik Cad. ,No 14 Devrekani
0366 6381044
İngilizce

Bina Durumu
    13 Dershane, 1 Laboratuar, 1 Kütüphane, 1 Adet işlik olarak kullanılan atölye,Depo, Ambar, Arşiv ve idari odalar mevcut olup, spor salonumuz yoktur. Okul binası kaloriferli olup ,aydınlatma su ve kanalizasyon şebekeleri mevcuttur. 6500 m2 arsalı bahçemiz ağaçlandırılmıştır.

Okul Kitaplığı
    Bir kütüphane ve her sınıfın ayrı kitaplıkları bulunmaktadır. Okulumuzdaki kitap sayısı 659 olmakla birlikte bu sayı yeterli değildir.

Okulun Tarihçesi 
   1950 yılında ahşap bir binada Orta Okul olarak eğitime başlayan okulumuz,1968 yılında yeniden planlı olarak yapılan binaya taşınmış ve bünyesinde Lise ile birlikte eğitime devam etmiştir.
  Okulumuz 1992-1993 Öğretim yılında , 100.Yıl Atatürk İlköğretim okulu ile birleştirilmesi sonucunda aynı binada bu isim altında hizmet vermeye devam edilmektedir. Devrekani Lisesi ise 100.Yıl İlköğretim okulunun bulunduğu binaya taşınmıştır. 1998-1999 Öğretim yılı itibariyle okulumuzdan 1868 öğrenci mezun edilmiştir.

 
Siteyi En İyi 1024x768
Piksel'de ve Internet Explorer 5.x de Gezebilirsiniz.
Designed by © 2002 - 2018